Ausztriába rajtunk keresztül

2017. 11. 08.

Október 26-án, délután, a Menekülők Kopjafájánál tartott koszorúzást Jánossomorja és a bécsi ’56-os emigrációt is tömörítő Európa Klub. A műsorban a bécsi magyar fiatalokat összefogó Délibáb néptáncegyüttes zenekara is fellépett. A Moson-Szél Egyesület ’56-os verses-dalos összeállítása is elhangzott. Hazafias versek is megszólaltak Ács Tamás, a Soproni Petőfi Színház színésze szavalatában. A város nevében Lőrincz György polgármester köszöntötte az ünneplőket és beszélt arról, hányan is menekültek településünkön keresztül a szomszédos Andauba.

 

 

Az Európa Klub elnöke, a Pusztasomorjáról ’56-ban gyermekként elmenekült Smuk András már Ausztriában érettségizett, ballagási batyujában egy rög anyafölddel, mint mondta, ez számára az öröké élő kötődést jelezte a szülőföld iránt. Felszólalt Eperjesi Zoltán, a bécsi magyar nagykövetség titkára is, aki a mai Magyarországot meghatározó történelmi eseményként beszélt 1956-ról. Végül az emlékezés koszorúit helyezték el a bécsi nagykövetség, az Európa Klub delegáltjai, Jánossomorja Város Önkormányzata, de több jánossomorjai egyesület is lerótta tiszteletét, ahogy volt ’56-os szervezetek és magánszemélyek is. A Menekülők Kopjafája 2011 óta állít emléket a szabadságharc végnapjaiban erre menekülő több tízezer embernek.

 

2017.11.03
http://www.janossomorja.hu/ausztriaba-rajtunk-keresztul/